Egy új módszer segítségével a közeljövőben könnyen előállítható mesterséges erekkel dolgozhatnak majd, ami forradalmasíthatja a szervátültetést.
Napjainkban a szervátültetések legproblémásabb része az, hogy az újonnan a testbe öltetett szervet az orvosoknak valahogyan el kell látniuk azokkal a tápanyagokkal, amelyekkel egyébként az érrendszer normálisan tenné, és amelyek lehetővé teszik, hogy működőképes maradjon.
A szervdonorok hiánya világszerte óriási probléma, ezért természetes, hogy a különböző orvosi kutatócsoportok gőzerővel dolgoznak az olyan projekteken, ahol laborokban képesek mesterséges szerveket kitenyészteni. Ezeknek azonban ugyancsak szükségük van az ellátórendszerre.
Itt lép be a képbe a Fraunhofer Intézet kutatócsapata. A német tudósok 3D-nyomtató segítségével hoztak létre olyan kapillárisokat, amelyek segítségével az újonnan a testbe helyezett szervek hatékonyan elláthatóak, és amelyek helyettesíthetik a jelenleg használt, rettentően bonyolult mesterséges érrendszereket.
A tudósok elmondása szerint az általuk megtervezett rendszer egyes részei már léteznek és használják is őket - a komplex prototípus tesztelését pedig hamarosan megkezdik.
Fotonokkal ereket
A 3D-nyomtatás technológiáját egyre több és több területen alkalmazzák - nem csak a jövőbeni holdbázisok létrehozását tervezik ilyen eszközök segítségével, de építészeti modelleket, ruhákat, sőt, még süteményeket is készítenek ilyen módon.
Ahhoz azonban, hogy valami olyannyira kicsit és bonyolultat előállítsanak 3D-nyomtatással, mint egy érrendszer, a tudósoknak egy új módszerrel kellett dolgozniuk, amelyet multifoton polimerizációnak neveznek. Ennek lényege, hogy lézersugarak segítségével nagyon kis fókuszpontban stimulálják az adott anyag molekuláit. Az anyag a kezelés után szilárd halmazállapotú, de formálható, hajlékony marad, így a szakemberek olyan rendszert képesek létrehozni, amely alkalmazkodik a befogadó szervezethez.
Hogy a szervezet ne lökje ki magából a mesterséges ereket, azok külsejét módosított biomolekulákkal vonják be, amelyeket egyébként már magába az anyagba is beépítenek a nyomtatás során.
A projekt vezetője, Dr. Gunter Tovar szerint az, hogy egy érrendszert is képesek 3D-nyomtatással előállítani, jól mutatja, milyen óriási lehetőségek rejlenek a technológiában.
Ezt mondjátok