A globális felmelegedés egyik legaggasztóbb következménye a tengerek terjeszkedése. A vízszint emelkedése komoly gazdasági és társadalmi következményeket von maga után - egész városok tűnhetnek el, nagyméretű népvándorlások vehetik kezdetüket, ami kiterjedt krízishez vezethet minden kontinensen.
Egy kutatócsoport megpróbálta pontosan felmérni, hogy a jelenlegi adatok alapján hogyan alakulhat hosszú távon a vízszint - eredményeik nem túl biztatóak, még az optimista verzió szerint is évszázadok kellenek majd, mire helyreállhat a XX. század előtti állapot.
A Niels Bohr Intézet munkatársai kifejezetten a vízszintemelkedésre koncentráltak, nem pedig az egész klímaváltozásra. Brit és kínai kutatókkal együttműködve vizsgálták a légkörbe jutó üvegházhatású gázok által kiváltott következményeket, a jelenleg rendelkezésre álló adatokat illesztve be modelljükbe. Eredményeiket a Global and Planetary Change tudományos folyóiratban tették közzé.
A tudósok visszafelé dolgozva, modelljüket az adatokhoz idomítva összesen négy lehetséges jövőképet vázoltak fel - egy pesszimistát, egy optimistát és két reálisat.
Kútba esett optimizmus
A pesszimista verzió szerint nem járnak sikerrel a felmelegedés megfékezésére, a légszennyezés mérséklésére tett kísérletek, és a klímaváltozás teljes erőbedobással folyik tovább. Ha ez válik valóra, úgy a tengerszint a következő századforduló idejére 1,1 méterrel emelkedhet majd, 2500-ra pedig akár 5,5 méterrel is, ami katasztrofális következményekkel járna az emberre nézve.
Sokkal több jóval azonban a legoptimistább elképzelés sem kecsegtet - még ha azonnal radikális korlátozásokat is vezetünk be világszinten, és az üvegházhatású gázok kibocsátását nagy mértékben mérsékeljük, a mostanra a z atmoszférába juttatott mennyiség miatt a századfordulóra akkor is legalább 60 centiméteres emelkedéssel kell számolnunk, 2500-ra pedig körülbelül 1,8 méterrel.
Már nem sci-fi, hanem előrejelzés
A reális változat szerint - amely szerint a klímaügyi vállalásokat nagyjából tartani tudják a fejlett gazdaságok és a fejlődő országok jövőbeni kibocsátását is sikerül legalább valamilyen mértékben mérsékelni - 2100-ra 75 centiméter lehet az emelkedés, félezer év múlva pedig körülbelül 2 méterrel hullámzanak majd magasabban az óceánok.
Késő bánat
A XX. századot, az iparosodásnak azt a korszakát megelőzően, amikor az ember elkezdte üvegházhatású gázokkal telepumpálni a levegőt a tengerek körülbelül 2 millimétert emelkedtek évente. Ez a tendencia csak az elmúlt néhány évtizedben 70 százalékkal gyorsult fel, és a kutatók szerint még ha stabilizáljuk is az atmoszférát és leállunk a levegő szennyezésével, a lendület akkor is évszázadokon keresztül tovább gyorsítja majd a folyamatot, mielőtt mérséklődne.
Európában is lesz, amit visz a víz
Az, hogy a század végére körülbelül 75 centiméterrel megemelkedik majd a vízszint, még a bizonytalanságokkal, a nehezen meghatározó változókkal számolva is nagyjából biztosra vehető. A kutatók szerint ahhoz, hogy visszaállhassunk a XX. század előtti állapotra, legalább 2-400 évet vesz majd igénybe a tengerek és a jégsapkák lassú reakcióideje miatt.
Ezt mondjátok