Hihetetlen

A Hihetetlen a tudomány és a technológia világának híreit és érdekességeit hozza el olvasóinak - nálunk megtalálod a legújabb tudományos áttöréseket, a legmerészebb fejlesztéseket, a legszebb felvételeket és mindazt, ami érdekelhet, a csillagászattól a részecskefizikáig. Blogunk naponta többször is frissül - ha nem akarsz lemaradni, nézz vissza, vagy lájkolj minket Facebookon, kövess Twitteren, ha pedig témát ajánlanál vagy észrevételed van, küldj nekünk mailt.

Lájkolj

Kiemelt írásaink

Ezt mondjátok

Partnereink


Itt találsz


A legősibb szupernóvákat fedezték fel

2011.10.05. 13:35 Benyovszky_

A szupernóvák olyanok a csillagászok számára, akár egy kozmikus időgép - bepillantást engednek abba, hogyan alakultak ki a világegyetemben ma megtalálható elemek, illetve maga az univerzum szerkezete. Most olyan csillagokat fedeztek fel, amelyek talán minden eddiginél több információval szolgálnak majd, mivel 10 milliárd évvel ezelőtt robbantak fel.

A világegyetemben ma megtalálható elemek közül mindegyik, amely nehezebb az oxigénnél, olyan nukleáris robbanásokban keletkezett, amelyeket a tudósok most felfedeztek. korábban is figyeltek meg már persze szupernóva-robbanásokat a csillagászok, ilyen messziről érkezett felvillanásokat azonban eddig még nem sikerült teleszkóp-végre kapni.

Nem a szomszédban

A nóvákat az izraeli Tel-Aviv Egyetem kutató fedezték fel a Hawaii szigetén, a Mauna Kea vulkán tetején található Subaru teleszkóp segítségével. Az égbolt egy körülbelül Hold-nagyságú részének részletes megfigyelése során összesen 150 szupernóvát fedeztek fel, amelyek közül 12 bekerült a valaha észlelt legtávolabbi objektumok közé.

A kutatás vezetői, Dan Maoz és Dovi Poznanski professzorok szerint a nóvák megfigyelése sokban hozzájárulhat a jelenség természetének és annak megértéséhez, pontosan milyen szerepet játszik az elemek keletkezésében.

A kutatást, amelynek eredményeit az októberi Monthly Notices of the Royal Astronomical Society csillagászai folyóiratban közölték, több amerikai és japán intézettel, többek között a Kaliforniai Berkeley Egyetemmel és a Lawrence Berkeley Nemzetközi Laboratóriummal együttműködésben végezték az izraeli csillagászok.

Eredetünk kutatása

A hasonló termonukleáris szupernóvák a vas elsődleges forrásai a világegyetemben, és összességében a természet elsődleges "elemgyárai" - a robbanások következtében új elemek keletkeznek, amelyek kirepülnek a csillagközi térbe, ahol később nyersanyagként szolgálnak a csillagok, bolygók és más égi objektumok új generációi számára.

"Ezek azok az elemek, amelyek a talpunk alatti földet, a testünket és a vérünkben lévő vasat is kiteszik" - fogalmazta meg emberközelibben Maoz professzor.

A szupernóva-robbanások gyakoriságának és típusainak megfigyelésével a kozmikus időskálán a csillagászok képesek lehetnek arra, hogy feltérképezték, pontosan hogyan, milyen rendben alakultak ki az univerzumunkat alkotó elemek annak története során.

Annyit már most is tudnak a csillagászok, hogy a termonukleáris, Ia-típusú szupernóvák 10 milliárd évvel ezelőtt - az univerzum relatíve fiatal korában - mintegy tízszer gyakrabban robbantak fel, mint manapság. Az ilyen típusú nóvák megfigyelése arra is bizonyítékkal szolgált, hogy az univerzum valóban egyre gyorsuló ütemben tágul, valószínűleg a rejtélyes sötét energia hatásai következtében.

Címkék: űrkutatás csillagászat szupernóva

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hihetetlen.blog.hu/api/trackback/id/tr763280016

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása