Brit tudósok csoportja felkészült arra, hogy három kilométer mély lyukat fúrjon az Antarktisz jegébe: a sarkkutatók azt remélik, hogy elérnek egy ősi tavat, melyben eddig ismeretlen fajokat is felfedezhetnek.
A Nyugat-Antarktisz területén lévő Ellsworth-tó minimum 125 ezer, de az is lehet, hogy több millió éve fekszik elzárva a vastag jégpáncél alatt, és feltehetően semmiféle kapcsolata nincs a "külvilággal". A mérnökökből és kutatókból álló expedíció egy speciális szerkezettel szeretné elérni a tíz kilométer hosszú és három kilométer széles tavat.
A csapat a lehető legaprólékosabb előkészületeket végzi, a 70 tonnányi felszerelést most szállítják a helyszínre. Az expedíció legérdekesebb része, a fúrás 2012 októberében indulhat. A szakemberek melegvizet használnak a háromezer méter vastag jégtakaró megolvasztására, a 36 centiméter széles rés a lentről áramló geotermikus hő miatt a tervek szerint végig folyékony marad. Ezt a technikát már korábban is alkalmazták a déli kontinensen, de még soha nem merészkedtek ilyen mélyre.
Andy Tait mérnök a British Antarctic Survey-től elmondta, hogy a melegvíz-fúró előremutató, korszerű technika, és nagyjából úgy működik, mint egy slag az autómosóban. A 90 Celsius fokon működő fúró 7000 pascal nyomást fejt ki a jégpáncélra, és mélyben szunnyadó célját három nap éri el.
Amint ez megtörténik, a kutatók minél hamarabb mintát szeretnének venni a tó vizéből, azt pedig a lehető legrövidebb időn elemezés alá bocsátják.
A csapat azt reméli, hogy az Ellsworth-tóban jelentős felfedezéseket tehetnek: új fajok és számtalan kérdésre választ adó nyomok lehetnek a több mint százezer, vagy akár több mint egymillió éve elzárt vízben. A kutatók szerint a klímaváltozás kérdéskörében is sokmindenre fény derülhet, ha az édesvizet analizálták.
Ezt mondjátok