Kutatók egy négymilliárd éves, a Marsról származó meteor segítségével határozták meg, milyen klímával rendelkezhetett szomszéd bolygón a planetáris ősidőkben. Az eredmények szerint a Marson akkoriban 18 Celsius-fok volt a hőmérséklet, a klíma pedig kifejezetten nedves volt.
A Marsra küldött szondák korábban már számos egykori kiszáradt folyó-és tómedret találtak, egész folyódeltákat és olyan ásványlerakódásokat, amelyek mind arra utalnak, hogy a felszínen a múltban folyékony állapotban jelen volt a víz. A mostani eredmények segítségével pontosíthatják modelljeiket a bolygó egykori klímáját illetően.
A kutatóknak mindeddig nem állt rendelkezésére adat arról, hogy pontosan mikor voltak a bolygó felszínén alkalmasak a körülmények a folyékony halmazállapotú víz jelenlétéhez. Persze a kutatók számtalan elméletet dolgoztak már ki arról, milyen változások zajlottak a planétán az elmúlt hosszú évmilliók során, kevés bizonyítékkal rendelkeznek azonban mindennek alátámasztására.
A folyékony víz nyomai a vörös bolygó felszínén
Egy négymilliárd éves meteor vizsgálatával most meg tudták állapítani, hogy akkoriban milyen volt a hőmérséklet a felszínen - ez ugyan csak egyetlen konkrét időszeletet illetően szolgál adatokkal, eddig azonban nem rendelkeztünk hasonlóval.
A meteor a világ egyik legősibb ismert kőzete. 1984-ben az Antarktiszon fedezték fel, és eredetileg valószínűleg több tíz méterrel a Mars felszíne alól való - innen akkor kerülhetett a világűrbe, amikor a felszínbe egy másik meteor csapódott be, a Mars egy kis részét a Föld felé küldve. Korábban a kő már címlapokra került egyszer, amikor a tudósok kis, megkövesedett baktériumoknak tűnő buborékokat találtak benne 1996-ban, később azonban kiderült, hogy mégsem bukkantak rá a földön kívüli élet nyomaira.
Nyomok a meteoritban, amelyekről úgy vélték, megkövesedett baktériumok lehetnek
A kutatók a szikla ásványainak részletes vizsgálata során megállapították, hogy azok 14-22 Celsius-fokos hőmérsékleten alakultak ki, a folyékony víz aktív közreműködésével. Ennek ellenére a tudósok szerint nem valószínű, hogy ez a földi klímához meglehetős hasonlóságot mutató környezet egykor életnek adhatott otthont. Ezek az ideális körülmények ugyanis elméletük szerint csak relatíve rövid ideig maradtak fenn - akár az is lehet, hogy egyszerre csak néhány órán vagy napon keresztül -, így az életnek nem lett volna ideje kialakulni és fejlődni.
Ezt mondjátok