Hétfőn a YouTube és partnerei, amelyek között többek között a NASA és az ESA is megtalálható, bejelentették a YouTube Űrlaboratórium létrehozását, amelynek keretén belül néhány tizenéves olyan kísérleteket tervezhet majd meg, amelyeket ténylegesen is végrehajtanak az űrben.
A kísérletek végrehajtásáért a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) szolgálatot teljesítő asztronauták felelnek majd. A 386 kilométer magasan elvégzett kísérleteket élőben streamelik majd a videómegosztón keresztül.
A YouTube szerint a cél az, hogy a fiatalokat közelebb hozzák a tudományhoz, hogy jobban érdekeljék őket a mérnöki, matematikai tanulmányok, és hogy segítsék kreativitásukat kibontakozni. "Az Űrállomás valóban a legnagyobb tanterem, amely a rendelkezésünkre áll. Ez a verseny a diákok űrkutatás iránti érdeklődésére alapoz majd, miközben valódi tudományos kísérletekbe és kutatásokba vonja be őket" - mondta el a NASA oktatási ügyekért felelős helyettes vezetője, Leland Melvin.
A projektbe az amerikai űrhivatalon kívül az európai és japán űrügynökségek, illetve a Lenovo számítástechnikai vállalat és a Space Adventures űrturisztikai cég is beszáll partnerként.
A nevező diákoknak egy két perces videót kell elkészíteniük jelentkezés gyanánt, amelyben elmagyarázzák az általuk kigondolt kísérletet. A jelentkezéseket december 7-ig kel feltölteni a YouTube-ra. A diákoknak legfeljebb háromfős csoportokban dogozva maximum három kísérlet megtervezésére van lehetőségük a biológia vagy a fizika területén.
A hatvan legjobb kísérletet 2012. január 3-án mutatják majd be, ekkor kezdődik meg a végső elbírálás. A bírák között számos nagynevű tudós és űrkutató is helyet kap majd több aktív asztronauta mellett, többek között a NASA emberes űrutazásokért felelős operatív igazgatója, Bill Gerstenmaier, és a világhírű asztrofizikus, Stephen Hawking is. A zsűri hat kísérletet választ majd ki a hatvanból, amelyek megtervezői Washingtonban találkoznak majd jövő márciusban, ahol többek között megtapasztalhatják a zérógravitációs repülést is.
Végül egy-egy győztest választanak majd a 14-16 és a 17-18 éves korosztályokból, és a kísérletekhez szükséges felszerelést a japán HTV-3 teherűrhajó fedélzetén küldik majd fel az ISS-re. A győztesek két jutalom közül választhatnak majd - elutazhatnak Japánba, hogy élőben nézzék végig, ahogyan kísérletük elhagyja a bolygót, vagy - miután betöltötték 18. életévüket - részt vehetnek egy valódi űrrepülési kiképzésen a Moszkva mellett található Csillagvárosban, az orosz kozmonauták kiképzőközpontjában.
Ezt mondjátok